A gazdaságátadási együttműködések ösztönzésére 4 és 20 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatás válik majd igényelhetővé. A támogatás célja a családi gazdaságok sikeres generációváltásának elősegítése.
Akár 30 millió forint vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak azok az állattartók, akik szarvasmarha-, juh- vagy kecsketartó telepeik járványvédelmi fejlesztését tervezik. A támogatás az elszámolható költségek legfeljebb 70%-át fedezi, és igénybe vehető többek között járványvédelmi kerítések, higiéniai zsiliprendszerek, karanténistállók, hullatárolók, állatrakodók, fertőtlenítő berendezések, valamint egyéb higiéniai és járványvédelmi eszközök kialakítására, korszerűsítésére és beszerzésére.
Meghirdetésre került a fiatal mezőgazdasági termelők elindulását és beruházásait támogató pályázat, amely a generációs megújulást és a vidéki gazdaság megerősítését szolgálja. A támogatás formája vissza nem térítendő, és két célterület keretében igényelhető: az induló fiatal gazdák akár 14,6 millió forintot, míg a beruházásokat megvalósító fiatal termelők legalább 10,5 millió, legfeljebb 75 millió forint támogatásra pályázhatnak.
A KAP „Szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése” című pályázata keretében várhatóan akár 30 millió forint támogatás is igényelhető, többek között járványvédelmi eszközök beszerzésére, valamint építéssel járó védekezési tevékenységek megvalósítására.
Komoly segítség érkezik azoknak az állattartóknak, akik lépéselőnybe akarnak kerülni a járványokkal szemben.
Elmarad a precíziós támogatás 2025-ben – a forrásokat más ágazatok fejlesztésére csoportosították át. A pályázat elhalasztását kedden jelentette be Viski József, az Agrárminisztérium agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára.
2025. április 2-től megnyílt a lehetőség a KAP-RD38-RD39-1-25 – Erdőtelepítés és fásítás támogatása című pályázat keretében történő támogatási kérelmek benyújtására. A támogatások benyújtása négy szakaszban történik, legkésőbb 2026. július 15. napjáig, a meghatározott határidők figyelembevételével.
Módosult az igényelhető támogatási összeg mértéke a KAP „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” pályázatok felhívásaiban.
A mezőgazdasági termelők számára most kiemelkedő lehetőség nyílt fejlesztéseik támogatására. A pályázatok által 200 millió Ft vagy 1 Mrd Ft támogatás is elnyerhető, akár 70% támogatási intenzitással. A támogatás segítségével szántóföldi termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásai fejleszthetők, új üzemek létesíthetők, valamint a meglévő létesítmények korszerűsíthetők. A pályázat lehetőséget biztosít továbbá a megújuló energiaforrások alkalmazására és az energiahatékonyságot növelő technológiák bevezetésére.
A pályázat keretében április 2-től akár 35 millió forint 50%-os támogatás lesz igényelhető kertészeti üzemek korszerűsítését elősegítő gépek és eszközök beszerzésére.
A mezőgazdasági precíziós fejlesztéseket támogató pályázatot várhatóan 2025 második felében lehet majd benyújtani. A pályázat keretében akár 150 millió forint 50%-os támogatást is lehet majd igényelni precíziós gazdálkodáshoz szükséges gépek, eszközök és szolgáltatások igénybevételére.
Megjelent a terménytárolók, szárítók és tisztítók, valamint vetőmagüzemek létesítését és korszerűsítését támogató pályázatok felhívásának tervezete. A pályázatok keretében akár 200 millió, illetve 1 milliárd forint 50-70%-os vissza nem térítendő támogatás lesz igényelhető mezőgazdasági termelők számára várhatóan áprilistól!
A várhatóan 2025 tavaszán megjelenő pályázat keretében akár 14,6 + 75 millió forint 70%-os vissza nem térítendő támogatás lesz igényelhető a 40 évnél nem idősebb mezőgazdasági termelők számára, vállalkozásuk támogatására, valamint beruházásaik finanszírozására.
Megjelent a mezőgazdasági kisüzemek beruházásait támogató pályázat felhívása. A pályázat keretein belül akár 10 millió forint 85%-os vissza nem térítendő támogatás igényelhető a kis méretű mezőgazdasági üzemek tevékenységének fejleztésére.
2025-ben nyílik meg a kertészeti üzemek fejlesztését támogató pályázat. A pályázat keretében akár 35 millió forint 50%-os vissza nem térítendő támogatás lesz igényelhető kertészeti eszközök, gépek és a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló berendezések beszerzésére.
Társadalmi egyeztetésen a rövid ellátási láncok fejlesztését támogató pályázat felhívása. A felhívás keretében akár 70 millió forint 100%-os támogatás is igényelhető REL együttműködések kialakítására és működtetésére.
Jelentős előnyt élveznek a fenntartható vízgazdálkodási közösségek az öntözésfejlesztési pályázatoknál. Létrehozásuk lehetőséget kínál a mezőgazdasági termelők számára, hogy együttműködve, hatékonyan és fenntarthatóan használják a vízkészleteket. Az alapítási folyamat szigorúan szabályozott, de a megfelelő dokumentációk és előzetes tervezés biztosítják a sikeres működés alapjait.
Megjelentek az öntözésfejlesztési beruházásokat támogató pályázatok felhívásai. A két pályázat keretében akár 200 millió forint, illetve 5 milliárd forint 70%-os, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a mezőgazdasági és a gyógynövénytermesztéshez kapcsolódó integrátori, illetve feldolgozói tevékenységet végző vállalkozások.
Akár 75%-os támogatás igényelhető szőlészeknek és borászoknak szőlőültetvényeik szerkezetátalakításához és átállításához a Magyar Államkincstár 2024/2025 borpiaci évre vonatkozó felhívásának keretében.