- 2024. december 17., kedd - 11:10
2025-ben nyílik meg a kertészeti üzemek fejlesztését támogató pályázat. A pályázat keretében akár 35 millió forint 50%-os vissza nem térítendő támogatás lesz igényelhető kertészeti eszközök, gépek és a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló berendezések beszerzésére.
A felhívás az alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
- A kertészeti ágazatban is meghatározó jelentősége van a korszerű termesztéstechnológiák, gépek, eszközök használatának, melyek használatával növekszik a kertészeti gazdaságok jövedelembiztonsága, erősödik, növekszik a hazai termelésű kertészeti termékek mennyisége, minősége.
- Elsősorban a kisebb üzemmérettel rendelkező kertészeti gazdaságok önerőből nem tudják a versenyképes piaci termelés technológiai hátterét megteremteni. Ezért szükséges és indokolt a kertészeti ágazat technológiai színvonalának javítása környezetbarát, energiatakarékos gépek beszerzése révén. Ezek segítségével a termelők jobban megfelelhetnek a piaci és éghajlati kihívásoknak, valamint jobban kihasználhatják természeti adottságainkat.
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be:
1.Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, ha igazolja, hogy:
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző, - vagy ha erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, - az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik és üzemméretük legalább 50%-a kertészeti tevékenységből származik a felhívás 7. melléklet II. táblázatában felsorolt kertészeti tevékenységekre vonatkozó üzemméret szerint.
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy ha erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
2.A támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
- Kollektív műveletnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.
3.Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás esetében az 1. pontban rögzített előírások nem relevánsak, a vállalkozás abban az esetben jogosult támogatásra, ha az alábbi feltételeknek megfelel:
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy ha erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben:
- gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevétele az összes árbevétele 40 százalékát meghaladja, és
- tevékenységét legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével valósítja meg.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
1.Kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, építéssel nem járó kertészeti eszközök, gépek beszerzése:
- a) mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek,
- b) önjáró és vontatott betakarítógépek,c)szedő platform, szüretelő-szedő gép, szedőputtony,
- d) talajművelő gépek,
- e) kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése a felhívásban foglaltakra figyelemmel,
- f) legfeljebb 1 db, legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktor a felhívásban foglaltak figyelembevételével.
2.Tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése:
- a) mobil (áttelepíthető) légkeverő berendezések,
- b) autonóm hőtermelő berendezések (fagyvédelmi kályhák, más fűtőberendezések),
- c) vontatott hőtermelő vagy légkeverő gépek (füstölő, ködképző berendezések, légkeverő, valamint fagyvédelmi gépek).
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege legfeljebb 35 millió Ft.
A támogatás maximális mértéke az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a.
A támogatás maximális mértéke tovább növelhető az alaptámogatáshoz képest az alábbiak szerint azzal, hogy a támogatás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot:
- Fiatal mezőgazdasági termelő 15%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosult.
- Gazdaságátadás esetén 15%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosult a gazdaság átvevője vagy együttműködési időszakkal kötött gazdaságátadási szerződés esetén a gazdaság átadója.
- Az ökológiai gazdálkodást folytató kedvezményezett - kollektív módon megvalósuló beruházás és a gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás kivételével - 10%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosult az alaptámogatáshoz képest, ha erről a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtó felületén nyilatkozik és:
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben a felhívás alapján meghatározott mezőgazdasági tevékenységből számított üzemméretéből legalább 10.000 euró STÉ értékű ökológiai üzemmérettel rendelkezik.
- a kertészeti ágazathoz kapcsolódó üzemmérete min. 30%-os arányban ökológiai vagy ökológiai átállási státuszú.
- Kollektív beruházás 10%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosult.
A kedvezményezett a felhívásban tervezett művelete tekintetében további többlettámogatásra lehet jogosult, ha a beruházás megvalósításához igénybe vett beruházási hitelhez kamattámogatást, illetve a beruházási hitelhez kapcsolódó intézményi kezességvállalás díjához díjtámogatást igényel. A támogatás intenzitás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot azzal, hogy az intézményi kezességvállalás díjához kapcsolódóan legfeljebb 5%, a beruházási hitel kamatához kapcsolódóan legfeljebb 10% intenzitású többlettámogatás igényelhető, a felhívás alapján megtervezett művelet kamat és kezességi díj nélkül számított elszámolható költségének arányában. A felhívás keretében meghatározott maximális támogatási mérték kiterjed a kamattámogatásra és az intézményi kezességvállalás díjához kapcsolódó díjtámogatásra is, a felhívás keretében elnyert támogatással egybeszámítva nem haladhatja meg a felhívásban meghatározott maximálisan igényelhető támogatási összeget, azaz 35 millió forintot.
E támogatások külön felhívás keretében, a felhívás alapján elnyert támogatási okirat birtokában igényelhetők.
A támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2025. április 2 napjától van lehetőség az alábbiak szerint meghatározott benyújtási szakaszokban:
- 1. benyújtási szakasz: 2025. április 2. – 2025. április 15.
- 2. benyújtási szakasz: 2025. április 16. – 2025. április 29.
- 3. benyújtási szakasz: 2025. október 2. – 2025. október 14.
- 4. benyújtási szakasz: 2025. október 15. – 2025. október 28.
A felhívás tervezete itt érhető el.