- 2025. május 15., csütörtök - 16:17
Meghirdetésre került a fiatal mezőgazdasági termelők elindulását és beruházásait támogató pályázat, amely a generációs megújulást és a vidéki gazdaság megerősítését szolgálja. A támogatás formája vissza nem térítendő, és két célterület keretében igényelhető: az induló fiatal gazdák akár 14,6 millió forintot, míg a beruházásokat megvalósító fiatal termelők legalább 10,5 millió, legfeljebb 75 millió forint támogatásra pályázhatnak.
A felhívás a beavatkozásokban megfogalmazott alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
1. célterület (Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával) esetében:
A mezőgazdaságban tapasztalható elöregedés megállítása, az agrár-nemzedékváltás ösztönzése, valamint a fiatalok vidékről történő elvándorlásának csökkentése érdekében olyan támogatás biztosítása, amely a mezőgazdasági termeléssel élethivatásszerűen foglalkozni kívánó gazdálkodók indulását segíti elő.
2. célterület (Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása) esetében:
A fiatal mezőgazdasági termelők által vezetett üzemek versenyképességének, hozzáadott érték termelésének fokozása új, innovatív termesztési, tenyésztési és termelési technológiák elterjesztésének és fejlesztésének támogatása révén.
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be:
I. Fiatal mezőgazdasági termelő: az (EU) 2021/2115 rendelet 4. cikkének (6) bekezdésével összhangban meghatározott mezőgazdasági termelő az alábbiak figyelembevételével:
1. Természetes személy, amennyiben a támogatási kérelem benyújtásakor együttesen megfelel az alábbi feltételeknek:
- a) aki a 18. életévét elérte, a 40. életévének betöltéséig,
- b) államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel rendelkezik,
- c) legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
- d) legalább 10.000, de legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkezik, amely nem származhat gomba (U1000 termékkód) termesztésből.
2. A fiatal mezőgazdasági termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzése alatt álló jogi személy, amennyiben a támogatási kérelem benyújtásakor együttesen megfelel az alábbi feltételeknek:
- a) a jogi személyben a tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő a 18. életévét elérte, a 40. életévének betöltéséig,
- b) a jogi személyben a tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettséggel rendelkezik,
- c) a mezőgazdasági tevékenységet a támogatási kérelem benyújtásától számított 5 évnél nem régebben végző vállalkozás, a jogi személy legalább 10.000 euró STÉ értékű,
- d) a jogi személy és a jogi személyben tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló fiatal mezőgazdasági termelő együttesen legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű üzemmérettel rendelkezik, amely nem származhat gomba (U1000 termékkód) termesztésből.
II. Kapcsolódó rendelkezések:
1. A kedvezményezett tekintetében a mezőgazdasági tevékenység megkezdésének azt a legkorábbi időpontot kell tekinteni, amikor a támogatási kérelmet benyújtó – jogi személy esetében a tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorló – fiatal mezőgazdasági termelő vagy a fiatal mezőgazdasági termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzése alatt álló bármely jogi személy mezőgazdasági tevékenységét saját kockázatára megkezdte.
A mezőgazdasági tevékenység saját kockázatára történő megkezdésének időpontja:
- a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv fiatal mezőgazdasági termelői támogatásáról szóló 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 6. § (2)-(6) bekezdésében előírtak alapján kerül megállapításra, továbbá egységes kérelmet be nem nyújtó önálló őstermelői tevékenységet folytató kedvezményezett esetén az önálló őstermelői tevékenység nyilvántartásba vételének dátuma.
2. Az államilag elismert vagy honosított mezőgazdasági jellegű végzettség vonatkozásában figyelembe vehető végzettségek felsorolását a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 1. melléklete tartalmazza. Külföldön szerzett végzettség esetén a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény szerint elismert vagy honosított, a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 1. melléklete vagy a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 2. § (13) bekezdése alapján kiadott állásfoglalás szerinti szakképesítés vagy végzettség vehető figyelembe.
Ha a kedvezményezett olyan szakmai végzettséget igazol, amely nem szerepel a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 1. melléklet vagy a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 2. § (13) bekezdése alapján kiadott állásfoglalás szerinti végzettségek között, akkor az 1. melléklet szerinti valamely végzettséggel való egyenértékűségről az IH a Magyar Államkincstár, mint az IH közreműködő szerve és, mint Nemzeti Kifizető Ügynökség megkeresésére a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 2. § (13) bekezdése szerinti állásfoglalást ad ki.
A végzettségi előírás legalább 2 év releváns mezőgazdasági szakmai gyakorlattal kiváltható az alábbi előírások mentén:
- a) mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó munkajogi, polgári jogi szerződéses vagy őstermelők családi gazdaságában vagy családi gazdaságban fennálló tagi jogviszony igazolásával,
- b) gyakorlati tevékenység esetében a támogatási kérelem beadását megelőzően összesen – egybefüggően vagy megszakításokkal – legalább 730 foglalkoztatásban, teljes munkaidőben töltött napot vagy azzal legalább megegyező foglalkoztatásban töltött időt kell igazolni,
- c) a teljes munkaidőtől eltérő foglalkoztatás esetében a foglalkoztatásban töltött időtartamot teljes munkaidőben történő foglalkoztatásra kell átszámítani,
- d) egyszerűsített foglalkoztatás keretében szerzett szakmai gyakorlat esetében minden foglalkoztatásban töltött nap – függetlenül a napi óraszámtól – 1 napnak számít.
A gyakorlati tevékenység vonatkozásában a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 2. § (10) bekezdés szerinti igazolás fogadható el. Az igazolás kiállítójára a 21/2024. (IV. 9.) AM rendelet 2. § (11) bekezdés szerinti előírások vonatkoznak.
3. A kedvezményezettnek a támogatási kérelem benyújtásakor legalább 10.000, de legfeljebb 50.000 euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkeznie kell, amely az alábbiak szerint kerül igazolásra:
- a) A növénytermesztéssel összefüggő üzemméret számítás alapja - a felhívás szerinti támogatási kérelem benyújtási évében beadott - egységes kérelme, vagy ha az még nem került benyújtásra, akkor a támogatási kérelem benyújtását megelőző évben beadott EK kérelme alapján elfogadott, mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret. Ha a kedvezményezett rendelkezik az 5. melléklet szerinti „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” című formanyomtatványon feltüntetett mezőgazdasági tevékenységgel művelt területtel, vagy EK kérelemben nem szereplő területtel, akkor a mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan rendelkeznie kell a székhelye/lakóhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal által kiállított igazolással, amely tartalmazza az üzemméret számításánál figyelembe vett terület nagyságát és hasznosítási kódját. Amennyiben fenti területtel nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg az elektronikus kérelembenyújtó felületen nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
- b) Állattartással összefüggő üzemméret számítás alapja a Nemzeti Élelmiszerláncbiztonsági Hivatal által a kedvezményezetthez, mint tartóhoz nyilvántartásba vett tenyészetekben tartott állat lehet. Ha az üzemméret számítás alapját képező állat szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske, akkor az érintett állatfaj tekintetében az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerben nyilvántartott adatokból számított éves átlagos állatlétszámot kell az üzemméret számításánál figyelembe venni.
Egyéb, állatfajok esetében az üzemméret nagyságát az állatállomány tartási helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított igazolás alapján kell az éves átlagos állatlétszám alapján kiszámolni. Az ENAR-ban és Tenyészet Információs Rendszerben a támogatási kérelem benyújtásának napjáig bejelentett módosítások kerülnek figyelembevételre.
Amennyiben fenti állatokkal nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg az elektronikus kérelembenyújtó felületen nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
A kedvezményezett egy támogatási kérelem alapján részesíthető támogatásban, amelynek keretében kötelező az 1. célterületre és a 2. célterületre is együttesen kötelezettséget vállalni. A kedvezményezett kizárólag a két célterület alapján támogatott tevékenységek együttes megvalósítása esetén részesíthető támogatásban.
1. célterület - Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával
Az üzleti tervben vállalt, azzal szorosan összefüggő, ahhoz kapcsolódó kötelezettségek teljesítése.
2. célterület - Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása
Egy kérelem kizárólag egy, az A)–D) pontok szerint meghatározott alcélterületre vonatkozhat!
A) alcélterület: Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések
1. Építéssel járó, állattartáshoz kapcsolódó beruházások: állattartó telepi épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása:
- az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően pl. istálló, fejő- és tejház, tojás válogató-, keltető épület, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, illetve kifutó és jártató, elektromos és hagyományos karám, fürösztő, mézház, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől külön légtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, bővítése, felújítása;
2. Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és korszerűsítése:
- az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása, fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, gyapjúnyírás technológia kialakítása és mindezek korszerűsítése,
3. Építéssel nem járó, állattartáshoz szükséges gépek, eszközök beszerzése:
- az adott állatfajtól és tartástechnológiától függően például: takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek, szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépei (például: bálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter, bálacsomagoló, bálatüske, bálafogó), tojásjelölő-, osztályozó,- és csomagoló, illetve tisztító berendezések beszerzése, beépítése, fejőberendezések, tejhűtők, mobil karám, mobil kapu, mobil vályú, kezelő- és körmölő kaloda, körbála etető, mobil borjú óvoda, válogatókarám (mobil), lábfürösztő, elletőbox, drankák, önetető, önitató, fix és mobil villanypásztor, méhészeti tevékenység folytatásához szükséges eszközök beszerzése.
B) alcélterület: Kertészeti termelőtevékenység fejlesztése:
1. Építéssel járó, kertészeti termelőtevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, felújítása.
2. Építéssel nem járó, kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges alábbi gépek, eszközök beszerzése:
- a) mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek,
- b) vontatott betakarítógépek,
- c) szedő platform, szüretelő-szedő gép, szedőputtony,
- d) talajművelő gépek,
- e) kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése,
- f) legfeljebb 1 darab mezőgazdasági pótkocsi,
- g) legfeljebb 1 db, legfeljebb 85kW motorteljesítményű traktor.
3. Tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése:
- a) rögzített (telepített) vagy mobil (áttelepíthető) légkeverő berendezések,
- b) autonóm hőtermelő berendezések (fagyvédelmi kályhák, más fűtőberendezések),
- c) vontatott hőtermelő vagy légkeverő gépek (füstölő, ködképző berendezések, légkeverő, valamint fagyvédelmi gépek).
4. Betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás gépei vagy gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései.
C) alcélterület: Terménytisztítók és terményszárítók létesítése, terményszárítók, terménytisztítók és terménytárolók technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása:
1. Kisméretű fémsilók (30-300 tonna tárolókapacitással) létesítése.
2. Terményszárítók létesítése, kapacitásnövelése (például: mobil és folyamatos üzemű szárítóberendezések, vízszintes szalagos szárítók).
3. Univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése, kapacitásnövelése.
4. Terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítása, valamint azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása:
- a) anyagmozgató gépek (például: serleges felhordók, szállítószalagok, rédlerek, szállítócsigák, surrantócsövek, beépített fogadógaratok, mechanikus üzemű (statikus és mobil) raktári felszedő- és rakodógépek, pneumatikus üzemű magtári felszedő- és rakodógépek beszerzése, létesítése vagy felújítása (az ömlesztett anyagok rakodására szolgáló rakodógépek, és a targoncák beszerzése önállóan nem támogatható tevékenységcsoportba tartozik);
- b) porleválasztás gépeinek (például: gravitációs porleválasztók, centrifugális porleválasztók, porleválasztó ciklon, garatelszívó berendezések) beszerzése, létesítése vagy felújítása;
- c) a tárolási technológia kiegészítő berendezéseinek (például: esésgátlók, páragátló technológia, ventilátorok, mobil ventilátorok, hűtők, szellőztető – padozatok, légcsatornák, légtechnikai berendezések, kitároló csigák, keverő berendezések, szóró – terítő berendezések) beszerzése, létesítése vagy felújítása;
- d) fogadógarat létesítése, felújítása, előtároló szín létesítése, mobil garat beszerzése;
- e) síktárolók padozatának és oldalfalainak felújítása, javítása, légbeömlő nyílások létesítése, tetőszerkezet, tetőhéjazat cseréje;
- f) silók kupolaszigetelése;
- g) telephelyenként egy előtároló felújítása;
- h) silók mérlegrendszerének létesítése vagy felújítása;
- i) terménytárolókba beépített terményhőmérők létesítése vagy felújítása, szenzorok (páratartalom - érzékelő, gázkoncentráció – mérő, stb.) telepítése;
- j) terménytisztítás és/vagy terményszárítás során keletkező zaj és/vagy káros anyag kibocsátás csökkentésére irányuló technológia beszerzése, felújítása.
D) alcélterület: Gyümölcstermő-, gyógy-, aroma- és fűszernövény, borszőlő ültetvény telepítése.
Új ültetvény telepítése:
- a) gyümölcstermő ültetvény telepítése (a területen már meglévő ültetvény felszámolásának lehetőségével is) és/vagy,
- b) évelő gyógy-, aroma- és fűszernövény ültetvény telepítése és/vagy,
- c) borszőlőültetvény telepítése.
Az öntözéshez kapcsolódó tevékenység megvalósítása a 2. célterület vonatkozásában nem támogatható, azonban gyümölcstermő ültetvény telepítése esetében víztakarékos öntözőrendszert kell kiépíteni.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege:
1. célterület (Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatásával) vonatkozásában: - 14,6 millió forint.
2. célterület (Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása) vonatkozásában: - legalább 10,5 millió forint, legfeljebb 75 millió forint, azzal, hogy a beruházásnak el kell érni a legalább 15 millió forint elszámolható költséget.
A 2. célterület vonatkozásában a támogatás maximális mértéke: - az összes elszámolható költség 70%-a.
A támogatási kérelmek benyújtására 2025. július 16. napjától van lehetőség az alábbi benyújtási szakaszokban:
- 1. benyújtási szakasz: 2025. július 16. – 2025. július 29.
- 2. benyújtási szakasz: 2025. július 30. – 2026. augusztus 12.
- 3. benyújtási szakasz: 2026. február 11. – 2026. február 24.
- 4. benyújtási szakasz: 2026. február 25. – 2026. március 10.
A felhívás itt érhető el.