- 2024. november 8., péntek - 11:12
Megjelentek az öntözésfejlesztési beruházásokat támogató pályázatok felhívásai. A két pályázat keretében akár 200 millió forint, illetve 5 milliárd forint 70%-os, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak a mezőgazdasági és a gyógynövénytermesztéshez kapcsolódó integrátori, illetve feldolgozói tevékenységet végző vállalkozások.
Támogatási cél a vízvisszatartás, a vízkészleteinkkel való fenntartható gazdálkodás, a takarékos öntözési technológiák elterjesztése.
A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be mindkét pályázat mindkét célterülete esetében:
- Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, amennyiben igazolja, hogy:
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik.
- A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
- A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
- Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás
- amennyiben a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevétele az összes árbevétel 40 %-át meghaladja, és tevékenységét legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével valósítja meg.
A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
1. célterület: Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása:
A) Az öntözővíz felhasználásának hatékonyságát javító beruházások támogatása:
- 1) Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak korszerűsítése, rekonstrukciója
- 2) Új öntözőberendezések beszerzése, illetve új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása
B) A vízvisszatartás létesítményeinek támogatása fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításával
- 1) A művelés alatt álló területekről a tűrhetőnél nagyobb károkat okozó csapadékvizek összegyűjtéséhez és későbbi hasznosítását megelőző tározásához szükséges beruházások támogatása
- 2) Természetes szűrőmezők kialakítása a keletkezett felesleges és a gazdálkodás szempontjából káros vizek összegyűjtést követő tápanyag terhelésének csökkentése, majd befogadó vízfolyásba történő továbbítása céljából
- 3) Felszín alatti víztározás (aszálykár enyhítése, talaj víztartó képességének növelése)
C) A melioráció és a vízfelhasználás-hatékonyság javításának támogatása
- 1) Mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorált utak kialakítása
- 2) A vízgazdálkodással kapcsolatos üzemen belüli területrendezési, meliorációs, vízvisszatartási és vízkárelhárítási megoldások támogatása
2. célterület: A vízfelhasználás hatékonyságát szolgáló zöld beruházások (Öntözőberendezések energiafelhasználás hatékonyságának javítása)
- 1) Meglévő, alacsony hatásfokú szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzése, amely által legalább 10% egységnyi energiahatékonyság javulás teljesítése az elvárás,
- 2) Megújuló energiaforrások használata: szél-és napenergia felhasználása - az öntözőberendezések energiaellátását biztosító kapacitás kiépítése támogatott.
A komplex pályázat keretében az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: legalább 200 millió Ft, legfeljebb 5 Mrd Ft.
A kisebb pályázat esetén az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: legfeljebb 200 millió Ft.
A támogatás maximális mértéke mind a két pályázat esetén:
- az 1. célterület A) 2. pont, valamint a B) és C) pontok, továbbá a 2. célterület 1. pont vonatkozásában az összes elszámolható költség 50 %-a,
- az 1. célterület A) 1. pont („Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak korszerűsítése, rekonstrukciója”) és a 2. célterület 2. pont („Megújuló energiaforrások használata”) vonatkozásában az összes elszámolható költség 70 %-a.
Az alábbi esetekben az 1. célterület A) 2. pont, B) és C) pontok és a 2. célterület 1. pont vonatkozásában a támogatás maximális mértéke tovább növelhető az alaptámogatáshoz képest, azzal, hogy a támogatás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot:
- Fiatal mezőgazdasági termelő számára 15%-kal megemelt támogatási intenzitás adható.
- Gazdaságátadás esetén 15%-kal megemelt támogatási intenzitásra lehet jogosult a gazdaság átvevője vagy együttműködési időszakkal kötött gazdaságátadási szerződés esetén a gazdaság átadója.
- Az ökológiai gazdálkodást folytató kedvezményezett esetén - kollektív módon megvalósuló beruházás és gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás kivételével - 10%-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosult az alaptámogatáshoz képest.
- Kollektív beruházás esetén 15%-kal megemelt támogatási intenzitás adható.
A támogatási kérelmek benyújtására a komplex pályázat keretében 2025. március 4. napjától van lehetőség az alábbiakban meghatározott benyújtási szakaszokban:
- 1. benyújtási szakasz: 2025. március 4. – 2025. március 17.
- 2. benyújtási szakasz: 2025. március 18. – 2025. március 31.
- 3. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 30. – 2025. október 13.
- 4. benyújtási szakasz: 2025. október 14. - 2025. október 27.
A támogatási kérelmek benyújtására a kisebb pályázat esetén 2025. február 4. napjától van lehetőség, az alábbiakban meghatározott benyújtási szakaszokban:
- 1. benyújtási szakasz: 2025. február 4. – 2025. február 17.
- 2. benyújtási szakasz: 2025. február 18. – 2025. március 3.
- 3. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 2. – 2025. szeptember 15.
- 4. benyújtási szakasz: 2025 szeptember 16. - 2025. szeptember 29.