- 2024. október 24., csütörtök - 13:26
Megjelent az ökológiai gazdaságra átállást segítő pályázat felhívása. A pályázat keretében mezőgazdasági termelők tudnak pályázatot benyújtani, támogatást különböző fajtájú (szántóföld, gyümölcsösök, ültetvények) mezőgazdasági területek ökológiai gazdálkodásra való átállására lehet igényelni. A pályázat keretösszege 64 milliárd Ft.
A felhívás az alábbi célok megvalósulását kívánja elősegíteni:
- Többek között az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése és a szénmegkötés fokozása révén hozzájárulás az éghajlatváltozás mérsékléséhez és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodáshoz, valamint a fenntartható energia előmozdításához.
- A fenntartható fejlődés és a természeti erőforrásokkal – például a vízzel, a talajjal és a levegővel – való hatékony gazdálkodás támogatása többek között a vegyi anyagoktól való függés csökkentésével.
- Hozzájárulás a biológiai sokféleség csökkenésének megállításához és visszafordításához, az ökoszisztéma-szolgáltatások gyarapítása, valamint az élőhelyek és a tájak megőrzése.
- Az uniós mezőgazdaság által az élelmiszerekkel és az egészséggel kapcsolatos társadalmi igényekre adott válasz javítása, többek között a magas minőségű, biztonságos és tápláló, fenntartható módon termelt élelmiszerek, az élelmiszer-pazarlás mérséklése, az állatjólét fokozása és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem terén.
A felhívás keretében mezőgazdasági termelők részesülhetnek támogatásban.
Az alábbi támogatható területre vonatkozó feltételekkel:
- Minden földhasználati kategória esetén a minimális támogatható területnagyság 1 ha.
- A KET támogatható területének minimális területnagysága 0,25 ha.
- A kifizetési kérelemben megjelölt táblák minimális mérete 0,25 ha.
- A KET-nek a MePAR szerint lehatárolt támogatható területen kell elhelyezkednie
A támogatás a kedvezményezett által tett önkéntes kötelezettségvállalásokon alapul. Az ÖKO támogatás egy 5 éves időszakra szóló kötelezettségvállalás, amelynek keretében a kedvezményezett vállalja, hogy a támogatásba vont területeiken az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodást folytat.
Eltérő előírások miatt a támogatásba vont területek – azok hasznosítási iránya alapján – az alábbi földhasználati kategóriákba (FK) sorolhatók:
- szántó,
- gyep,
- ültetvény.
A kötelezettségvállalási időszak alatt a földhasználati kategóriák közötti váltás egyetlen, a felhívás 1.6. pont szerinti kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület esetén sem lehetséges.
Támogatható ültetvénycsoportok:
Szőlő- és gyümölcsültetvény esetén különböző ültetvénycsoportok kerültek kialakításra azok termésének típusa és termesztési intenzitása alapján. Kialakított ültetvénycsoportok:
- Extenzív gyümölcsültetvény
- Intenzív gyümölcsültetvény
- Szőlőültetvény
Az adott ültetvénycsoportban támogatott fajok listáját és az adott ültetvénycsoporthoz tartozó minimális tőszám mennyiségét a felhvívás 7. melléklete tartalmazza.
A támogatási jogosultság alapegysége a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület (KET).
A KET az a terület, amely
- EOV koordináták alapján beazonosított,
- egy kedvezményezetthez köthető,
- egy földhasználati kategóriába bevont,
- egy ökológiai státuszba sorolt,
- szőlő- és gyümölcs ültetvény esetén egy ültetvénycsoportba (extenzív gyümölcsültetvény, intenzív gyümölcsültetvény, szőlőültetvény) tartozó növényfajokkal hasznosított,
- a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (a továbbiakban: MePAR) egy fizikai blokkján belüli,
- térképileg egyértelműen lehatárolt,
- összefüggő földterület,
A KET ökológiai státusza (besorolása) a kötelezettségvállalás ideje alatt minden évben január 1- jei állapot szerint kerül megállapításra és ez alapján kerül meghatározásra a támogatás összege.
Ökológiai státuszok:
- Átállás alatt (átállási időszak)
- Átállás alatt 1
- Átállás alatt 2
- Átállás alatt 3
- Átállt (fenntartási időszak)
Átállás alatt (átállási időszak):
Az átállási időszak a nem ökológiai gazdálkodásról az ökológiai gazdálkodásra való átállásra vonatkozó, meghatározott hosszúságú időszak, amely alatt az ökológiai gazdálkodás szabályait be kell tartani.
Az átállási időszakban az adott ökológiai státuszba sorolás alapja az ökológiai gazdálkodás előírásainak megfelelő gazdálkodás kezdő dátuma.
- Átállás alatt 1 státusz esetén az átállás kezdő napja 2024. január 2. napja és 2025. január 1. napja között van.
- Átállás alatt 2 státusz esetén az átállás kezdő napja 2023. január 2. napja és 2024. január 1. napja között van.
- Átállás alatt 3 státusz esetén az átállás kezdő napja 2022. január 2. napja és 2023. január 1. napja között van.
Az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek jelöléséről, valamint a 834/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. május 30-i (EU) 2018/848 európai parlamenti és tanácsi rendelet II. mellékletének I. része értelmében az átállási időszak:
- a) szántóföldi földhasználati kategória esetében – a felhívás 2b. mellékletében felsorolt növények kivételével – 2 egymást követő év;
- b) szántóföldi földhasználati kategória esetében, az 2b. mellékletben felsorolt takarmányoktól eltérő évelő növények esetén 3 egymást követő év, ha a kedvezményezett nem tér át más – a 2b. mellékletben nem szereplő – szántóföldi kultúrára, illetve ha nem történik korosbítás az adott KET vonatkozásában;
- c) gyep földhasználati kategória esetében 2 egymást követő év;
- d) ültetvény földhasználati kategória esetében 3 egymást követő év.
Átállt (fenntartási időszak):
Az átállt státuszú földterület az ökológiai termelésre alkalmazandó követelményeknek megfelelően használt földterület, amelynél letelt az átállási időszak.
A 2025. január 1-jén átállt ökológiai státuszban lévő KET-ek tekintetében a kedvezményezett a teljes kötelezettségvállalási időszak alatt fenntartási támogatásban részesülhet.
A kötelezettségvállalások alapján évente egységköltség alapú átalány formájában nyújtott vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
A támogatási összegek a kötelezettségek teljesítéséből fakadó többletköltség és a kieső jövedelem elve alapján kerülnek kiszámításra.
I. Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés esetén a támogatás összege (Euró/ha/év):
- Szántó – egyéb szántóföldi növények: 491
- Szántó – 2a. melléklet szerinti növények: 1.097
- Extenzív gyümölcsültetvény: 1.562
- Intenzív gyümölcsültetvény: 1.801
- Szőlőültetvény: 1.132
- Gyep: 225
II. Ökológiai gazdálkodás fenntartása esetén a támogatás összege (Euró/ha/év):
- Szántó – egyéb szántóföldi növények: 382
- Szántó – 2a. melléklet szerinti növények: 664
- Extenzív gyümölcsültetvény: 879
- Intenzív gyümölcsültetvény: 1.117
- Szőlőültetvény: 1.097
- Gyep: 225
A támogatási kérelmek benyújtására 2024. november 25. napja és 2024. december 23. napja között van lehetőség.
A felhívás itt érhető el.