calf 362170 640

A KAP „Szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése” című pályázata keretében várhatóan akár 30 millió forint támogatás is igényelhető, többek között járványvédelmi eszközök beszerzésére, valamint építéssel járó védekezési tevékenységek megvalósítására.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma ragadós száj- és körömfájás vírust azonosított Magyarországon 2025. tavaszán, mely rámutat arra, hogy kiemelt fontosságú az állattartó telepek higiéniai szintjének fejlesztése. A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarhafélék (szarvasmarha és bivaly, ideértve a bölényt is), illetve juh- és kecske félék) érinti.
A fertőző betegségek megelőzése, illetve terjedésének, behurcolásának kockázatának csökkentése érdekében a Nemzeti Irányító Hatóság jelen felhívás keretében nyújt további segítséget az állattartók számára, a járvány megelőzéséhez szükséges technológiák, eszközök beszerzése és épületek kialakítása, fejlesztése révén.

A felhívásra támogatási kérelmet nyújthat be:
1. Mezőgazdasági termelő, aki abban az esetben jogosult támogatásra, amennyiben igazolja, hogy:

  • a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik;

• A növénytermesztéssel összefüggő üzemméret számítás alapja a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év egységes kérelme alapján elfogadott, mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret. Ha a mezőgazdasági termelő a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozóan rendelkezik a felhívás 6. melléklete szerinti „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” című formanyomtatványon feltüntetett mezőgazdasági tevékenységgel művelt területtel, vagy EK kérelemben nem szereplő területtel, akkor az üzleti év vonatkozásában a mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan rendelkeznie kell a székhelye/lakóhelye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal által kiállított igazolással, amely tartalmazza az üzemméret számításánál figyelembe vett terület nagyságát és hasznosítási kódját. Ha fenti területtel nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.

• Állattartással összefüggő üzemméret számítás alapja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági által a kedvezményezetthez, mint tartóhoz nyilvántartásba vett tenyészetekben tartott állat lehet. Ha az üzemméret számítás alapját képező állat szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske, akkor az érintett állatfaj tekintetében a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az ENAR nyilvántartásba bejelentett éves átlagos állatlétszámot kell az üzemméret számításánál figyelembe venni. Egyéb, a felhívás 8. melléklete szerinti állatfajok esetében az üzemméret nagyságát az állatállomány tartási helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított igazolás alapján kell a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az éves átlagos állatlétszám alapján kiszámolni. Az ENARban és TIR-ben a támogatási kérelem benyújtásának napjáig bejelentett módosítások kerülnek figyelembe vételre. Ha fenti állatokkal nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.

Családi mezőgazdasági társaság (CSMT) esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - a CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretettel való rendelkezést. A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában kell az üzemméretet meghatározni. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.

  • b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott. A mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányának kiszámítását a felhívás 9. mellékletében szereplő képlet alkalmazásával kell elvégezni.

Családi mezőgazdasági társaság (CSMT) esetében - amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik - a CSMT-ben részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.

2. A felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség.
Kollektív műveletnek minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, termelői integrációs szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.

A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
Szarvasmarhafélék, illetve juh- kecskefélék tartására szolgáló állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak megvalósítása.

1. Építéssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek:

  1. Telep körül, tartós, fejlesztése/korszerűsítése, ép, résmentes járványvédelmi kerítés kialakítása, ember, kóbor vagy vadon élő állat behatolásának megakadályozására;
  2. Fekete-fehér rendszerű öltöző kialakítása kerítésvonalban, zuhanyzási és teljes átöltözési lehetőséggel;
  3. Szociális célú öltöző konténer (fekete-fehér elv alapján) beszerzése, amely a kerítés vonalába telepíthető;
  4. Higiéniai sorompó (beléptető kapu kéz- és lábbeli fertőtlenítővel) kialakítása;
  5. Telepi fertőtlenítőkapu telepítése;
  6. Kerékfertőtlenítő medence kialakítása, fejlesztése, korszerűsítése;
  7. Eszközbeléptető helyiség kialakítása nagyobb eszközök, zsákos takarmány stb. fertőtlenítéssel megerősített beléptetése érdekében a kerítés vonalában;
  8. Az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretű karanténistálló kialakítása a kerítés vonalában; i) Állatrakodó kialakítása a kerítés vonalában;
  9. Állatrakodó átalakítása, lefedése, korszerűsítése;
  10. Telepi hullatároló korszerűsítése, kialakítása kerítésvonalban;
  11. Boncolóhelyiség kialakítása, felújítása a kerítésvonalban;
  12. Betegistálló kialakítása, felújítása, korszerűsítése;
  13. Kezelőfolyósok kialakítása, felújítása;
  14. Telepi létesítmények összekötése zárt folyosóval, zárt (kialakítása: legalább fedett, oldalán madárháló) állatmozgatási útvonalak (hajtófolyosó) kialakítása;
  15. Telepen belüli, zónákat lehatároló kerítésrendszer kialakítása, korszerűsítése/fejlesztése;
  16. Kerítésvonalban takarmány fogadó hely kialakítása;
  17. Állattartó létesítmények higiéniai zsiliprendszerének kiépítése, korszerűsítése.

2. Építéssel nem járó, a járványvédelemhez kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése:

  1. Telepi kiskapacitású égetőmű (hullaégető) beszerzése;
  2. Hullatároló konténer beszerzése;
  3. Fertőtlenítő permetező, ózonos fertőtlenítő beszerzése;
  4. Nagynyomású fertőtlenítő mosóberendezés beszerzése;
  5. Seprőgép beszerzése;
  6. Mosórobot beszerzése;
  7. Eszközbeléptető doboz beszerzése;
  8. Ködképző berendezés beszerzése;
  9. UV (germicid) lámpák beszerzése;
  10. Nyílászárók ellátása szúnyoghálóval és szabadba nyíló ajtókhoz légfüggöny beszerzése;
  11. Állatok rögzítéséhez szükséges berendezések (kalodák), eszközök beszerzése;
  12. Kéz- és lábbeli fertőtlenítő beszerzése (például lábbeli fertőtlenítő szőnyeg, kézfertőtlenítő adagoló);
  13. Gumicsizma mosó berendezés beszerzése;
  14. Fertőtlenítő szőnyegek, kerékfertőtlenítő matracok beszerzése.

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: - legfeljebb 30 millió Ft.
A támogatás maximális mértéke: - az alaptámogatás az összes elszámolható költség 70%-a.

A támogatási kérelmek benyújtására váratóan, 2025. június 25. napjától nyílik lehetőség az alábbi benyújtási szakaszokban:

  • 1. benyújtási szakasz: 2025. június 25. - 2025. július 8.
  • 2. benyújtási szakasz: 2025. július 9. - 2025. július 22.
  • 3. benyújtási szakasz: 2025. október 1. - 2025. október 14.

A felhívás tervezete itt érhető el.

Pályázat keresés

Facebook közösségünk

IOS és Android alkalmazás

palyazatihirek mobilapp honlap 300x500

ANDROID: TÖLTSE LE ITT!

IOS (iPHONE, iPAD): TÖLTSE LE ITT!

Egyedülálló funkciók, azonnali értesítések

szechenyi 2020 logo allo 260x260

Partnereink

.  

topcegalapitas hu logo

 

 

  Cegkivonatmost logo  

1

 

Add a Startlaphoz



 

.