- 2022. január 7., péntek - 11:46
Januártól megindult az Egyházi közösségi terek fejlesztése, valamint az Egyházi közösségszervezéshez kapcsolódó eszközbeszerzés és közösségszervező bértámogatása pályázat a Magyar Falu Program keretein belül.
A Kormány célul tűzte ki a kistelepülések népességmegtartó és népességnövelő erejének, valamint a fiatalok helyben maradásának elősegítését, továbbá az elvándorlás visszaszorítását. A vallási közösségek a társadalom kiemelkedő fontosságú érték- és közösségteremtő tényezői, a nemzeti identitástudat ápolásával, erősítésével fontos szerepet töltenek be az ország életében. A felhívás teret ad az egyházi közösségek számára a hagyományos vidéki közösségi élet és a települések társadalmi kohéziójának megerősödésére, lehetőséget adva a helyi közösség fejlődéséhez.
A pályázatokat az 5000 fő, és ez alatti állandó lakosságszámú településeken szolgálatot ellátó azon történelmi egyházak nyújthatják be, amelyek az alábbi feltételek mindegyikének megfelelnek:
- a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény 10. §-a szerinti egyházi jogi személyek, amelyek a statisztikai számjel elemeiről és nómenklatúráiról szóló 21/2012. (IV. 16.) KIM rendelet 2. melléklete szerinti egyházi szervezetek 551, 555, 559 kódjával rendelkeznek;
- a magyar történelmi hagyományok, valamint a személyi jövedelemadó (Szja) 1-%-os felajánlások alapján Magyarország kiemelkedő társadalmi súlyú szervezetei az alábbiak szerint: a Magyar Katolikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház vagy a Magyarországi Evangélikus Egyház belső egyházi jogi személyei;
- 5000 fő, és ez alatti lakosságszámú településen látnak el szolgálatot, és a kérelmükben foglalt tevékenységeket e településhez kapcsolódóan kívánják megvalósítani;
- rendelkeznek önálló adószámmal és a Kérelmező nevére szóló bankszámlaszámmal.
Az Egyházi közösségi terek fejlesztése pályázaton belül támogatható tevékenységek a következők:
- Használatban lévő, egyházi tulajdonú épület lakhatás céljára nem szolgáló közösségi tereinek (épületrész, helyiség):
- belső felújítása, illetve az épület külső felújítása;
- bővítése;
- energetikai korszerűsítése,
- megújuló energiaforrás alkalmazása.
- Használaton kívüli egyházi tulajdonú, a projekt eredményeként közösségi tér céljára szolgáló épület:
- felújítása
- bővítése,
- energetikai korszerűsítés,
- megújuló energiaforrás alkalmazása.
- Környezetrendezés: a fejlesztéssel érintett egyházi tulajdonú ingatlanon (földrészleten) található, és/vagy az ingatlanhoz (épülethez) „tartozó” terasz, előtető, kerítés, bejáró, parkoló, gépkocsi-tároló, melléképület kialakítása, felújítása; járda építése és/vagy térkövezése; kert-, udvar rendezése; kertépítés (legfeljebb 5 millió Ft).
Az önállóan támogatható tevékenységek közül egy egyházi közösségi tér fejlesztésére vagy egy használaton kívüli épület fejlesztése révén egyházi közösségi tér kialakítására, létesítésére, továbbá az ezekhez kapcsolódó, önállóan nem támogatható tevékenységek megvalósítására van lehetőség.
Az Egyházi közösségszervezéshez kapcsolódó eszközbeszerzés és közösségszervező bértámogatása pályázaton belül támogatás igényelhető programok megszervezéséhez, lebonyolításához kapcsolódó eszközök beszerzésére, például:
- kültéri és beltéri sport- és játszóeszközök (például: kerékpár, ping-pong asztal, teqball asztal, ugráló vár, társasjátékok);
- kültéri vagy beltéri kisméretű fitnesz gépek, eszközök;
- háztartási kisgépek, edények, evőeszközök;
- televízió, fényképezőgép, kamera, hang-, és fénytechnikai eszközök;
- hangszerek (kivéve: templomi orgona, harmónium);
- pavilon, rendezvénysátor, színpad, sörpad, pulpitus, kerékpártároló;
- a programokhoz esetlegesen szükséges irodaszerek, lamináló gép, iratmegsemmisítő;
- a programokhoz esetlegesen szükséges foglalkoztató asztal, étkezőasztal, csővázas bankett asztal;
- a projekt keretében beszerzett laptop, táblagép használatához elengedhetetlenül szükséges szoftver, wifirouter, stb.
Továbbá egyházi közösségszervező alkalmazásának bértámogatásához is igényelhető támogatás az alábbiak szerint:
- egy fő napi 8 órában (teljes munkaidős foglalkoztatás), vagy
- egy fő napi 6 órában, vagy
- egy vagy két fő napi 4 órában - akár részmunkaidőben (legalább a teljes munkaidő felét elérő) - az egyház által a kérelemben szereplő településen foglalkoztatott egyházi közösségszervező bértámogatásának nyújtására.
Magyar Falu Program keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő, 100%-os támogatási intenzitású hazai támogatásnak minősül, amely 100 %-ban előfinanszírozással történik, amelynek maximálisan igényelhető támogatási összege az Egyházi Közösségi terek fejlesztése esetén 35 000 000 Ft, az Egyházi közösségszervezéshez kapcsolódó eszközbeszerzés és közösségszervező bértámogatása pályázat esetén pedig eszközbeszerzésre legfeljebb 2 000 000 Ft, bértámogatásra 3.525.600 Ft.
A benyújtási határidő az Egyházi közösségi terek fejlesztése pályázat esetében 2022. február 12. Az Egyházi közösségszervezéshez kapcsolódó eszközbeszerzés és közösségszervező bértámogatása felhívásra támogatási kérelmek benyújtására pedig 2022. február 5-ig van mód.
A felhívások itt érhetők el.