global business 9062781 640

Csökkent a minimálisan elvárt beruházási volumen, a vállalatok akár 2 millió euró értékű beruházás megvalósításával jogosultak lehetnek EKD támogatásra.

A beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet módosításáról szóló 81/2025. (IV. 17.) Korm. rendelet alapján 2025. április 18-ától jelentős, több támogatási jogcímet érintő módosítások kerültek bevezetésre az egyedi kormánydöntés (EKD) útján megítélt támogatási rendszerben.

Kedvezmények eszköz alapú beruházások támogatásánál

Annak érdekében, hogy Magyarország további magas hozzáadott értékű, innovatív beruházásokat tudjon vonzani, a HIPA még hatékonyabban tudjon hozzájárulni a déli vármegyék és kisebb települések iparosításához, a hazai beszállítók helyzetbe hozásához, valamint, hogy tovább ösztönözze a hazánkba érkező befektetők és az egyetemek együttműködését, módosításokat vezettek be az eszköz alapú támogatási rendszerben.
Ezen prioritások mentén egyes vármegyékben – a megyeszékhelyek kivételével – csökkent a minimálisan elvárt beruházási volumen, a vállalatok akár 2 millió euró értékű beruházás megvalósításával jogosultak lehetnek EKD támogatásra.

Ennek fényében az eszköz alapú beruházásokra vonatkozó új minimum beruházási volumen értékek az alábbiak szerint alakulnak:

  • Győrött, Székesfehérváron, Tatabányán, Kecskeméten, Szombathelyen, Veszprémben, Zalaegerszegen, Debrecenben, Szegeden és Egerben 10 millió euró;
  • Salgótarjánban, Miskolcon, Nyíregyházán, Békéscsabán, Pécsett, Kaposváron, Szolnokon, Szekszárdon, vagy Hajdú-Bihar; Jász-Nagykun-Szolnok; Pest; Fejér; Komárom-Esztergom; Veszprém; Győr-Moson-Sopron; Vas vármegyék járásszékhelynek minősülő településein 5 millió euró;
  • Hajdú-Bihar; Jász-Nagykun-Szolnok; Pest; Fejér; Komárom-Esztergom; Veszprém; Győr-Moson-Sopron; Vas vármegyék egyéb településein 3 millió euró;
  • Borsod-Abaúj-Zemplén; Heves; Nógrád; Szabolcs-Szatmár-Bereg; Bács-Kiskun; Békés; Csongrád-Csanád; Baranya; Somogy; Tolna és Zala vármegyékben a megyeszékhelyek kivételével 2 millió euró.

A kötelezettségvállalások rendszere is átalakításra került, hogy a vállalatoknak nagyobb rugalmasságot biztosítson. A vállalatoknak azon túl, hogy legalább 15 millió euró többlet árbevételt és 2 millió euró többlet bértömeget szükséges elérniük a monitoring időszak alatt, a további vállalásokat szabadon választhatják ki a rendeletben felsoroltak közül. Ezek a vállalások az automatizációt, a hatékonyságnövelést, a kutatás-fejlesztést, az egyetemekkel és helyi beszállítókkal való együttműködést, illetve a megújuló energiafelhasználást támogatják, szemben a korábbi, elsősorban a bázislétszám megtartására irányuló fókusszal.

K+F központok létrehozása EKD-támogatással

Annak érdekében, hogy a vállalatokat tovább ösztönözzük hazai kutatás-fejlesztési kapacitások kiépítésére, új támogatási formát hoztunk létre a legalább 50 főt foglalkoztató vállalatokok számára. Az ún. „K+F központok” EKD-támogatásával a vállalatok a korábbi operatív költség alapú támogatás helyett eszköz alapon is részesülhetnek – vidéken – támogatásban kutatás-fejlesztési centrumok létrehozására, amely a későbbiekben konkrét K+F projektek megvalósítására biztosít majd lehetőséget. E beruházásokhoz regionális beruházási jogcímen nyújtható támogatás azzal, hogy a vállalatok szerződéses kötelezettségként vállalják legalább 10 új K+F munkahely teremtését és magyarországi felsőoktatási intézménnyel történő új együttműködés kialakítását. Az új támogatási forma előnyei között szerepel, hogy nem szükséges a K+F minősítés benyújtása a támogatás igényléséhez.

A K+F projektek támogatását célzó jogcím változásai

Azon túl, hogy a közvetlen anyavállalattal legalább 50 főt foglalkoztató középvállalatok is jogosultak lehetnek K+F támogatásra, extra támogatásban részesülhetnek azon vállalatok, amelyek vállalják, hogy magyarországi elsőbbséggel jelentik be szabadalmaikat.

Egyszerűsítésre került a képzésekhez nyújtható EKD támogatás

A képzési támogatás elérhető Magyarország egész területén, a Magyarországon székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező nagyvállalkozások, vagy legalább 100 főt foglalkoztató középvállalatok számára olyan képzési projektekhez, amelyek nem az adott munkahely betöltéséhez szükségesek, hanem egy addicionális tudás elsajátítását teszik lehetővé.
Könnyítésként került bevezetésre, hogy a képzési támogatás igényléséhez a vállalatoknak már nem lesz szükséges üzemfejlesztést vagy regionális szolgáltató központhoz kapcsolódó fejlesztést megvalósítaniuk, elegendő a belépési küszöb – legalább 250.000 euró képzési költség – elérése azzal, hogy a képzésben részt vevő személyek száma el kell érje a 25 főt. Továbbá a képzési projekt időtartama 24 hónap helyett akár már 36 hónapig is tarthat, ezzel is elősegítve a magasan képzett munkavállalói réteg kialakítását. A módosítás oka, hogy önmagában vett, így támogatható érték a munkaerőpiacon nagyobb értéket képviselő munkavállalók képzésébe való befektetés.

A profit repatriálásra irányuló támogatás – az eddig előírt 2024. december 31. helyett – további egy évvel meghosszabbításra került, azaz 2025. december 31-ig lesz lehetősége a vállalatoknak ezen jogcímen támogatással élni, amennyiben beruházásukat ezen időpontig megkezdik. Az eredmény alapon nyújtott támogatást pedig minden nagyvállalat számára elérhetővé tettük.

Forrás: HIPA

Pályázat keresés

Facebook közösségünk

IOS és Android alkalmazás

palyazatihirek mobilapp honlap 300x500

ANDROID: TÖLTSE LE ITT!

IOS (iPHONE, iPAD): TÖLTSE LE ITT!

Egyedülálló funkciók, azonnali értesítések

szechenyi 2020 logo allo 260x260

Partnereink

.  

topcegalapitas hu logo

 

 

  Cegkivonatmost logo  

1

 

Add a Startlaphoz



 

.