- 2020. január 20., hétfő - 7:05
A Magyar Kormány 2020 január elején fogadta el Magyarország Fenntartható Energia és Klíma Akciótervét, amely 2030-ig határozza meg Magyarország energia és klímapolitikai prioritásait 2040-es kitekintéssel. A dokumentum megalapozza Magyarország hosszú távú, átfogó, tiszta fejlődési stratégiáját. A tervekben megjelölt célok elérését tematikus programok, javaslatok támogatják majd. A települési önkormányzatoknak is hamarosan kötelező lesz a személyre szabott akcíiótervek megalkotása. Az Európai Polgármesterek Szövetsége kezdeményezése és módszertana alapján több magyar település már most megalkotta a konkrét cselekvésekkel, beruházásokkal járó klímastartégiáját (SECAP), mely már 2020-ban pályázati előnyöket biztosít számukra.
A SECAP a Településfejlesztési (TOP) pályázatoknál már most is előnyt jelent (többletpontot érhet), rövidesen pedig minden önkormányzati pályázathoz alapfeltétel lesz.
A nemzeti stratégia elfogadása kapcsán Kaderják Péter, az ITM energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára kiemelten fontosnak nevezte a költséghatékonyságot, illetve az olyan klímapolitikai intézkedéseket, amelyek járulékos hasznot is hoznak, segítenek fenntartani a rezsicsökkentés eredményeit, illetve az innovatív megoldások révén a gazdaság fejlesztéséhez is hozzájárulnak. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tárca minisztere Palkovics László elmondta, hogy kiemelten fontosnak tartják a közlekedés zöldítését, a közösségi közlekedés fejlesztését, az energiahatékonyságot, valamint az alkalmazkodási intézkedéseket a vízgazdálkodás, a mezőgazdaság és a természetvédelem területén is.
A SECAP megléte az alábbi közvetlen brüsszeli források esetében is plusz pontokat eredményez, vagy előfeltételként kell, hogy teljesüljön:
- ELENA (European Local Energy Assistance Európai Helyi Energiahatékonysági Támogatás);
- JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas, fenntartható településfejlesztési beruházásokat támogató közös európai kezdeményezés);
- H2020 Smart City támogatások.
A SECAP meglétének további előnyei:
- az akcióterv intézkedései hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez, a környezeti szempontok figyelembe vételével valósul meg a gazdasági fejlődés;
- csökkenő rezsiköltségek: az energetikai fejlesztések és a megújuló energiaforrások használatát célzó intézkedések miatt az épületek energiafogyasztása jelentősen csökken, akár teljesen megszűnhet;
- szemléletformáló hatás a felnövő generáció számára;
- élhető, egészséges környezet teremtése a település lakosságának;
- már a 2020-as év beruházásainak tervezése és megvalósítása kapcsán is hasznos segítséget nyújt.
Bővebb információ részletesen, jó gyakorlatokkal, videokkal itt.
Jelentkezzen most ingyenes felkészítő tanácsadásra a települési önkormányzatok Fenntartható Energia és Klíma Akciótervével (SECAP) kapcsolatban alább!
Forrás: kormany.hu