- 2024. február 5., hétfő - 11:19
Közzétették a 2023-2027-es programozási időszakban a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv alapján meghirdetett pályázatokhoz az általános útmutatót (ÁÚF).
Az útmutató 2024. január 1-től érvényes, és többek között a következő területekre terjed ki:
- tájékoztató az önerő igazolásának módjáról,
- a projekt megkezdése és befejezése,
- összeférhetetlenség,
- közbeszerzési szabályzat,
- horizontális (környezetvédelmi és esély-egyenlőségi) elvárások,
- örökléssel kapcsolatos kérdések
Az önerő igazolása
Előleg igénylése esetén a kedvezményezettnek az önerőt legkésőbb az első kifizetési kérelemmel, vagy - amennyiben az első kifizetési kérelmet megelőzően előleget igényel, akkor - az előleg igénylése során az alábbiak szerint kell igazolnia:
- önkormányzat (költségvetési előirányzat):
- Képviselő-testületi határozat, vagy a képviselőtestület költségvetési rendeletbe foglalt – a tartalék feletti rendelkezési jogot átruházó - felhatalmazása alapján a polgármester nyilatkozata a saját forrás biztosításáról.
- önkormányzati társulás (költségvetési előirányzat):
- Társulási tanács határozata vagy a képviselő-testület költségvetési rendeletbe foglalt - a tartalék feletti rendelkezési jogot átruházó – felhatalmazása alapján a polgármester nyilatkozata.
- költségvetési szerv (költségvetési előirányzat):
- Az irányító szerv vezetőjének nyilatkozata a saját forrás biztosításáról.
- egyéb kedvezményezett
- számlapénz (bankszámlakivonat vagy banki igazolás)
- bankbetét (számlavezető vagy hitelintézet által kiadott igazolás)
- névre szóló értékpapír (értékpapír számlakivonat vagy banki igazolás)
- hitel (hitelígérvény, vagy megkötött hitel/kölcsönszerződés)
- tagi kölcsön, magánkölcsön (kölcsönszerződés és banki átutalásról igazolás vagy bevételi pénztárbizonylat)
- a projekt megvalósítása érdekében végrehajtott tőkeemelés (hitelintézet által kiadott igazolás a törzstőke-emelés címén befizetett összegről)
- zártvégű pénzügyi lízing (lízingszerződés, a mellékleteket képező átadásátvételi jegyzőkönyvvel és fizetési ütemtervvel)
- az államháztartá alrendszereiből származó egyéb támogatás
- az államháztartás alrendszerein kívülről származó egyéb támogatás
- kifizetett számlák, vagy egyéb, az elszámolást alátámasztó dokumentumok
- víziközmű társulat általi finanszírozás
A projekt megkezdése
A projektet a kedvezményezett saját felelősségre megkezdheti, kivéve abban az esetben, ha a felhívás előzetes szemle lefolytatását írja elő a fejlesztés kiinduló állapotának rögzítése céljából.
Előzetes helyszíni szemle:
A támogatási kérelem adatai helyénvalóságának ellenőrzése és a szabálytalanságok megelőzése érdekében a projektmegvalósítás tervezett helyszínének felkeresését (előzetes helyszíni szemle) lehet elrendelni.
Ha az előzetes helyszíni szemle a kedvezményezett közreműködése nélkül, külső vizsgálattal (szemrevételezéssel, méréssel) vagy távérzékeléssel elvégezhető, mellőzhető az előzetes helyszíni szemléről történő értesítés. Ebben az esetben az előzetes helyszíni szemle a kedvezményezett vagy meghatalmazottja jelenléte nélkül is elvégezhető, és a jegyzőkönyv másolatát - annak lezárását követő tizenöt napon belül kézbesíteni kell a kedvezményezett részére. A jegyzőkönyvre a kedvezményezett kézhezvételtől számított nyolc napon belül észrevételt tehet.
A támogatott projektek megkezdése időpontjának az alábbi időpontok közül a legkorábbi minősül:
- építési beruházás esetén
- az első munkafolyamat építési naplóba történő első bejegyzése, vagy
- építés napló hiányában a kivitelezési megállapodásban meghatározott kezdőnap
- eszközök beszerzése esetén
- első, a szállító által visszaigazolt, jogilag kötelező érvényű megrendelés napja, vagy
- elsőként megkötött, jogilag kötelező érvényű szerződés létrejöttének a napja, vagy
- a kapcsolódó számla kelte, vagy
- a kedvezményezett által aláírással igazolt átvételi nap az első beszerzett gép, berendezés, anyag vagy termék szállítását igazoló okmányon
- létesítmény felvásárlása esetén a felvásárlás időpontja
- szolgáltatás, egyéb tevékenység támogatása esetén
- amennyiben a szerződéskötést megelőzően megrendelésre kerül sor, ennek időpontja,
- előzetes megrendelés hiányában, a megvalósításra megkötött első szerződés hatályba lépésének napja
- fejlesztési célú pénzeszközök átadását tartalmazó projekt esetén az első pénzátadás napja
- beruházás saját vállalkozásban történő megvalósítását, vagy saját vállalkozásban teljesített szolgáltatást tartalmazó projekt vonatkozásában:
- első munkafolyamat építési naplóba történt bejegyzésének napja
- oktatást, képzést, vagy rendezvényeket magába foglaló szolgáltatás esetén az első ilyen esemény napja
- egyéb esetekben az alábbiak közül a legkorábbi időpont:
- nem előkészítési költségnek minősülő számla, vagy egyéb elszámolást alátámasztó bizonylaton szereplő fizikai teljesítés, a bizonylat kiállításának és a bizonylat kiegyenlítésének dátuma közül a legkorábbi időpont vagy
- a tevékenység végrehajtásában résztvevő saját foglalkoztatott munkaköri leírásában, munkáltatói utasításban e projekt kapcsán megjelölt kezdési időpont.
- ha felhívás lehetővé teszi földterület, ingatlan vásárlás esetén az adásvételi szerződés kelte, amennyiben az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés megvalósul.
A projekt fizikai befejezése
A projekt fizikai befejezés napjának a projekt utolsó támogatott tevékenysége fizikai teljesítésének a napja minősül, a következők szerint:
- eszközbeszerzés és információs technológia-fejlesztés beszerzése (hardver) esetén üzembe helyezés dátuma
- ingatlanfejlesztés és infrastrukturális beruházás esetén a használatba vétel megtörténtének napja
- tanácsadásnál a megbízó által aláírt teljesítésigazolás napja
- képzés esetén a képzés teljesítését igazoló dokumentum kiállításának napja
- minőség-, környezet- és egyéb irányítási, vezetési, hitelesítési rendszerek, szabványok bevezetése esetén a tanúsítvány kiállításának, a minősítés megszerzésének vagy a nyilvántartásba vétel napja
- gyártási licenc és gyártási know-how, információs technológia-fejlesztés beszerzése (szoftver), honlapfejlesztés esetén a teljesítést igazoló dokumentum kiállításának napja
- ingatlan bérlet és folyamatos teljesítés esetén a projektben beállított időtartamra vonatkozó számlák közül az utolsó szerinti teljesítés időpontja
- termék (beleértve az alkatrészt és/vagy részegységet) vagy technológia fejlesztés esetén a vonatkozó ismertető kiadvány megjelenésének napja
- szolgáltatás, könyvvizsgálat esetén a teljesítés napja
- egyéb tevékenység esetében a tevékenység megvalósulásának napja
- amennyiben a felhívás működtetési/kötelezettségvállalási időszakot ír elő, akkor a működtetési/kötelezettségvállalási időszak utolsó napja.
Közbeszerzési kötelezettségre vonatkozó tájékoztató
Közbeszerzési eljárást az ajánlatkérőként meghatározott szervezetek visszterhes szerződés megkötése céljából kötelesek lefolytatni megadott tárgyú és értékű beszerzések megvalósítása érdekében. A támogatásból megvalósuló beszerzés vonatkozásában az egyébként a Kbt. hatálya alá nem tartozó szervezetek is ajánlatkérőnek minősülhetnek, azaz közbeszerzési kötelezettség alá kerülhetnek.
A részben vagy egészben európai uniós forrásból megvalósuló közbeszerzési eljárásba az ajánlatkérő köteles felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadót bevonni.
A közbeszerzési értékhatár alatti értékű beszerzések esetén a kedvezményezett belsőszabályzatában (ha rendelkezik ilyen szabályzattal), és a felhívásban szabályozottak szerint kell a beszerzést megvalósítani.
Horizontális (környezetvédelmi, esélyegyenlőségi) elvárások és követelmények
A projektek a közvetlen céljaik mellett átfogó, az egész társadalom számára fontos célok eléréséhez is hozzá kell járuljanak. Ilyenek a környezetvédelmi, fenntarthatósági és esélyegyenlőségi elvek.
A követelmények projekt szintű kötelezettségként értelmezendők, így konzorcium esetében azokat bármely konzorciumi tag megvalósíthatja. A követelmények teljesítésének nem feltétele, hogy valamennyi tag részt vegyen a teljesítésükben.
Konzorciumokra vonatkozó szabályok
Konzorciumi formában megvalósított projektek esetén az előlegigénylést, valamint a kifizetési kérelmet, melynek részét képezi a beszámoló a konzorciumvezető nyújthatja be azzal, hogy a konzorciumi tag részére igényelt előleggel, beszámolóval, valamint a konzorciumi tag nevére kiállított elszámoló bizonylatokkal kapcsolatos információkat a konzorciumi tag is rögzítheti az elektronikus kérelembenyújtó felületen.
A konzorciumi tagoknak két megállapodást kell megkötniük egymással, amelyek sablonjai a releváns felhívás mellékletét képezik:
- konzorciumi együttműködési megállapodás támogatási kérelem benyújtására
- konzorciumi együttműködési megállapodás támogatásban részesített projekt megvalósítására
Az előleg folyósítása, valamint utófinanszírozás esetén a támogatás utalása a konzorciumi tag számára közvetlenül történik.
Örökléssel kapcsolatos kérdések
Amennyiben a kedvezményezett a Támogatási Okirat kiadása előtt hunyt el
- az örökös részére is kiadható a Támogatási Okirat. Az örökös abban az esetben jogosult a támogatás igénybevételére, amennyiben az ellenőrzés és értékelés alapján az elhunyt és az örökös is elérte a pozitív támogatási döntéshez szükséges ponthatárt.
Amennyiben a kedvezményezett a Támogatási Okirat kiadása után, azaz mint kedvezményezett hunyt el
- abban az esetben léphet be a kedvezményezett helyett a támogatási jogviszonyba az örökös, ha megfelelt az ellenőrzés és az értékelés alapján.
- Ha a hagyatékátadó végzés vagy öröklési bizonyítvány nem rendelkezik a támogatás tekintetében, az ügyfélnek azon örököse válik jogosulttá, aki a támogatás jellegű jogosultsághoz kötődő vagyontárgyat – például azt a földterületet, melyen a támogatott gazdálkodás folyik – örökölte. Ha azonban ezen a vagyontárgyon valakinek haszonélvezeti joga lesz, e jog jogosultja válik a támogatásra jogosulttá.
- Az öröklést, avagy a haszonélvezeti jog szerzését a jogutódlást igazoló döntés jogerőre emelkedését követő egy éven belül igazolni kell.
Az Általános Útmutató itt érhető el.