- 2025. április 17., csütörtök - 15:50
A Jedlik Ányos Energetikai Programban 40 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás lesz elérhető az alapanyagok gyűjtésétől a maradékanyagok, melléktermékek további hasznosításáig az egész folyamatot lefedő beruházásokra, eszközbeszerzésekre.
A felhívás célja, hogy elősegítse a zöld átállást a molekulák terén is. Kiemelt cél a biogáz, illetve a biometán előállítás növelése, és ezáltal földgáz kiváltása, valamint az abból előállított villamosenergia, hőenergia és üzemanyag (bioLNG, bioCNG) célú felhasználásának növelése. A fejlesztések megvalósítása során fontos szempont a környezeti fenntarthatóság elvének betartása, kiemelt tekintettel a felhasználásra kerülő biológiai alapanyagokra.
A körkörös gazdálkodás jegyében cél a biológiai végtermék, a biogáz trágya mezőgazdasági talajerő utánpótló anyagként való hasznosítása. A konstrukció támogatást nyújt új biogáz és biometán előállító kapacitások építéséhez, meglévő kapacitások fejlesztéséhez, illetve kísérő tevékenységek megvalósításához.
A felhívás keretében pályázatot önállóan vagy konzorciumi formában is be lehet nyújtani.
A felhívás vonatkozásában pályázó alatt a pályázatban meghatározott projektet önállóan megvalósító szervezetet, vagy konzorciumi pályázat esetén a konzorciumvezetőjét és a konzorciumban résztvevő további tagokat értik.
Pályázóként pályázatot nyújthatnak be a devizabelföldinek minősülő, Magyarország területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarország területén fiókteleppel és magyar adószámmal rendelkező vállalatok, melyek rendelkeznek legalább egy teljes lezárt üzleti évvel.
Gazdálkodási formakód szerint az alábbi szervezetek nyújthatnak be pályázatot:
- 113 Korlátolt felelősségű társaság, Települési Önkormányzatok kizárólagos tulajdonában álló korlátolt felelősségű társaság;
- 114 Részvénytársaság, Települési Önkormányzatok kizárólagos tulajdonában álló részvénytársaság;
- 129 Egyéb szövetkezet;
- 116 Közkereseti társaság;
- 117 Betéti társaság;
- 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe;
- 572 Nonprofit korlátolt felelősségű társaság;
- 573 Nonprofit részvénytársaság;
- 575 Nonprofit közkereseti társaság;
- 576 Nonprofit betéti társaság;
- 228 egyéni cég.
Az alábbi tevékenységek a pályázatban önállóan támogathatóak.
Az előállításhoz szükséges alapanyagok kizárólag az (EU) 2018/2001 irányelv IX. mellékletében felsorolt alapanyagok lehetnek.
I. Alapanyagok, végtermék biogáztrágya gyűjtése és tárolása a biogáz termeléshez
- Alapanyagok beszállításához és végtermék biogáz trágya szállításához/mozgatásához kapcsolódó önjáró, vagy vontatott szállítóeszközök, munkagépek, berendezések és eszközök beszerzése és telepítése.
- Alapanyagok, a végtermék biogáz trágya tárolására, ki-/beadagolásához szükséges tároló műtárgyak, létesítmények építése és felújítása és ezekhez kapcsolódó gépek, berendezések és eszközök beszerzése és telepítése.
II. Biogáz termelés előkészítése, szerves anyagok feldolgozása
- Alapanyag fogadására és előkészítésére szolgáló fedett vagy zárt, szagmentes környezet/üzemrész kialakítása, különösen a biológiailag lebomló hulladék feldolgozása esetén;
- Alapanyag aprítására, darabolására szolgáló eszköz-, géppark beszerzése és telepítése;
- Előkészítő, leválogató és/vagy csomagolásmentesítő eszközpark beszerzése és telepítése;
- Higienizáló, sterilizáló berendezések beszerzése és telepítése;
- Termeléshez szükséges üzemi-, technológiai és kiszolgáló épületek építése/bővítése/felújítása és berendezések, eszközök beszerzése, és beépítése.
III. Anaerob átalakítás (biogáz termelés)
- Berendezések, gépek, létesítmények, fermentációs technológia és infrastruktúra kialakítása a biogáz termelési fázisához. A biogáz előállítás üzemi technológiához tartozó gépek és berendezések beszerzése és beüzemelése, a működésükhöz szükséges telepi és technológiai infrastruktúra kiépítése/felújítása;
- Fermentációs kapacitás kiépítése és/vagy bővítése, berendezések beszerzése és telepítése;
- Gázgyűjtésre és tárolásra szolgáló berendezések beszerzése és telepítése/bővítése és a működtetésükhöz szükséges infrastruktúra beszerzése és kiépítése a termelt biogáz és depóniagáz összegyűjtésére;
- Előkészítő tartály(ok), valamint keveréktartály(ok) kialakítása/bővítése.
IV. További hasznosítás
- Biogázból hő- és/vagy villamos energia előállítását szolgáló berendezések beszerzése és telepítése;
- Biogázból előállított hő, valamint biogáz telephelyen belüli szállítására alkalmas eszközök telepítése;
- Mezőgazdasági felhasználásra szánt maradékanyagok és termelés során keletkező melléktermékek feldolgozásához szükséges eszközpark beszerzése és telepítése, beleértve az ehhez szükséges infrastrukturális beruházásokat.
A támogatás formája: pályázói saját hozzájárulással kiegészített vissza nem térítendő támogatás.
Pályázatonként igényelhető támogatás összege minimum 500.000.000 Ft, azaz ötszázmillió forint - maximum 5.000.000.000 Ft, azaz ötmilliárd forint lehet. Kisméretű üzemek korszerűsítésénél a támogatás összege minimum 200 millió Ft - maximum 800 millió Ft.
A támogatás keretében elérhető támogatási intenzitás vállalkozás mérettől függően az alábbiak szerint alakul:
- Mikro-, és kisvállalatok - 65%
- Közepes méretű vállalatok - 55%
- Nagyvállalatok - 45%
Várhatóan, a felhívás keretében a pályázatok benyújtására 2025. augusztus 4. 10:00 órától 2025. november 7. 16:00 óráig lesz lehetőség.
Ezen időszak alatt a pályázatok szakaszos elbírálással kerülnek kiválasztásra az alábbiak szerint:
- 1. szakasz: 2025. augusztus 4-e (hétfő) 10.00 órától a pályázati portálon megjelenő felfüggesztő, vagy lezáró közlemény megjelenéséig, de legkésőbb 2025. augusztus 18-a (hétfő) 16.00 óráig beérkezett pályázatok;
- 2. szakasz: a pályázati portálon megjelenő felfüggesztő, vagy lezáró közlemény megjelenéséig, de legkésőbb 2025. szeptember 26-a (péntek) 16.00 óráig beérkezett pályázatok;
- 3. szakasz: a pályázati portálon megjelenő felfüggesztő, vagy lezáró közlemény megjelenéséig, de legkésőbb 2025. november 7-e (péntek) 16.00 óráig beérkezett pályázatok.
A tervezet itt érhető el.