Kultúra Program – hogyan lesz egy jó ötletből támogatható projekt? PDF Nyomtatás E-mail
2009. április 23. csütörtök, 12:02
A KultúrPont Iroda ötletszemináriumot tartott 2009. április 17-én, hogy segítséget nyújtson a Kultúra Programban pályázni kívánó szervezeteknek az ötletek kidolgozásában, és a pályázati feltételeknek való megfelelésben. A szemináriumot váratlanul nagy érdeklődés kísérte, a túljelentkezés miatt egyszerre két helyszínen, párhuzamosan zajlott a rendezvény. A tavalyi konferencia elsősorban a pályázati program bemutatásáról szólt, idén viszont azt kívánták bemutatni, hogy hogyan születik egy jó program, és a meglévő ötleteket hogyan lehet a pályázatban megfogalmazott európai uniós elvárásokhoz igazítani.

Az Európai Bizottság részéről, a programért felelős Sheamus Cassidy tartott előadást, melyben elmondta, az Európai Unió nemcsak a közös piacról, a személyek, és az információ szabad áramlásáról szól, annak meghatározó eleme a kultúra is. Az Európai Unió közreműködik abban, hogy a kultúra minél inkább virágozzon, kibontakozzon. A Kultúra Program is ezt a célt szolgálja, elősegíti a kultúrák közötti párbeszédet, hozzájárul, hogy a nemzeti kultúrák nyissanak a közös Európa felé. A Kultúra Program lényege, hogy a kultúrák sokszínűségét, a különböző ötleteket összefogja, és kibontakoztassa, hogy abból egész Európa részesüljön.

A Kultúra Program 2009. évi forrása 45 millió euró. 2008-ban 819 pályázatból 264 nyert el támogatást, a sikeresség aránya tehát 32% volt, szemben a 2007. évi 23%-os nyertességi aránnyal.  A támogatott programok megvalósításában összesen 1333 szervezet vett részt.
A Kultúra Program keretében 4 különböző területen lehet pályázatot benyújtani.
  1. Hosszú távú (3-5 éves) együttműködési projektek támogatására idén 18 millió euró áll rendelkezésre, 50% támogatási intenzitással maximum 500 000 euró igényelhető. Pályázatot legalább hat (különböző országban bejegyzett) szervezet nyújthat be.
  2. Rövidebb távú (24 hónapos) együttműködési projektek megvalósítására 50%-os támogatási intenzitás mellett 50 000 – 200 000 euró igényelhető, a rendelkezésre álló forrás ebben az esetben 17 millió euró. A pályázatot legalább három (szintén különböző országban bejegyzett) szervezet nyújthatja be.
  3. A pályázat harmadik célterülete a harmadik országokkal való együttműködést támogatja.
  4. A negyedik célterület keretében pedig műfordítói tevékenységekre lehet támogatást igényelni.
Sheamus Cassidy előadásában felvázolta, hogy a programoknak milyen kritériumoknak kell megfelelniük a Kultúra Program pályázatainak keretében. Rendelkezniük kell valós európai hozzáadott értékkel, a professzionalizmusnak nem csak a kivitelezésben, hanem az előkészítésben is meg kell jelennie, és a megfelelő kommunikáció is fontos szempont, hiszen a támogatás célja az, hogy a projektek minél több európai emberhez eljuttassák az általuk közvetített kulturális értékeket. A nemzetköziség, a különböző országok közötti együttműködés is alapvető kritérium. A projektek annál jobban szolgálják a pályázat céljait, minél több partner vesz részt a megvalósításukban, és minél szélesebb körben indítják el a kultúrák közötti párbeszédet. A sikerhez tehát nem elég egy jó ötlet, igazi hatást és minél több európai embert kell elérni a projektekkel.